Test nejrychlejších wordpress šablon

Test nejrychlejších wordpress šablon

Poslední dobou se hned několik blogerů vrhlo na testy webhostingů, za což jsem moc rád. Zjišťují jejich parametry, reálný výkon a hlavně dopad na rychlost webu (za jak dlouho se vám stránka načte).

Rychlost vašeho webu, ať už je postavený na WordPress nebo ne, má zásadní dopad na dvě věci. Jednak na vaše návštěvníky, jednak na samotný Google.

Návštěvníkům vašeho webu se rychlý web lépe prochází, tráví na něm více času a dokonce více nakupují.

Obchodní řetězec Walmart má dokonce změřeno, že s každou vteřinou, o kterou se povedlo zrychlit načítání webu se zvedá konverzní poměr o 2 % (zdroj).

Google toto pozná a chce svým uživatelům nabídnout hlavně weby, které pro ně budou uživatelsky příjemné. Rychlost webu bere jako jeden z hodnotících faktorů (zdroj) a tak se s rychlejším webem budete umisťovat lépe ve výsledcích vyhledávání.

 

Kromě samotného webhostingu, kde je váš web umístěný, má na rychlost zásadní vliv také web samotný.

Kdo používá WordPress, rozhodně by měl zvážit i výběr šablony. Jsou v nich totiž obrovské rozdíly. Super rychlý hosting vám bude ve finále k ničemu, když vám rychlost stránek bude brzdit šablona a 12 Mpx obrázky na homepage.

 

Nejrychlejší wordpress šablony zdarma

Zrovna jsem spouštěl jeden nový web (já doporučuji hosting od Blueboard), a tak jsem si říkal, že toho využiju a na začátku otestuju rychlost jednotlivých šablon.

Celkem jsem otestoval 8 šablon zdarma + navíc jsem vyzkoušel i placenou šablonu Divi, která je v Česku hodně rozšířená a i já ji na některých webech používám.

 

Šablony, které jsem otestoval:

Twenty Seventeen

„20 17“ jsem do testu zařadil, protože je to jedna z defaultních šablon přímo od WordPressu a hodně lidí ji tak používá. Zajímalo mě, jak na tom tedy bude z pohledu rychlosti a jestli je rozumné si tuhle defaultní nechávat.

Osobně jsem si vždy myslel, že ty předinstalované šablony budou nejvíc vyladěné a s jakoukoliv jinou, „neoficiální“ půjde rychlost dolů. Wordpress šablona zdarma Twenty seventeen

 

Twenty Nineteen

Stejný důvod pro zařazení šablony jako výše, jenom je to nejnovější verze šablony od WordPressu vyladěná pro aktuální verzi.

Wordpress šablona zdarma Twenty Nineteen

 

GeneratePress

Když jsem hledal na anglických webech nejrychlejší šablony, tak na GeneratePress jsem často narážel. Podle předpokladů by měla být jednou z nejrychlejších.

Wordpress šablona zdarma GeneratePress

 

OceanWP

Stejně jako výše, i OceanWP byla často doporučovaná coby nejrychlejší WordPress šablona pro rok 2019.

Wordpress šablona zdarma OceanWP

 

Neve

Tahle šablona mě hodně zaujala i vzhledově (celkově mám rád šablony od Theme Isle) a stejně jako dvě předchozí se i tato hodně objevovala v zahraničních výběrech.

Wordpress šablona zdarma Neve

 

Colormag

Tuto šablonu jsem do výběru zařadil, protože ji často vídám na českých webech. Je to rozhodně jedna z těch hezčích šablon, které se hodí pro magazín a je zdarma. Zajímalo mě tedy, jestli je to právem a není to náhodou brzda těchto webů.

Wordpress šablona zdarma Colormag

 

Hestia

Hestia je další šablona od Theme Isle, kterou teď aktuálně používám zde na webu. Při založení webu jsem nechtěl hodiny vybírat šablonu, tak jsem zkrátka vybral nějakou zdarma s klasickým rozvržením s tím, že se k tomu případně někdy vrátím.

Uvidím, jestli to byla dobrá volba.

Wordpress šablona zdarma Hestia

 

Customify

Tahle šablona se sem dostala docela náhodou. Když jsem vytvářel eshop s bytovým textilem, tak jsem hledal nejvhodnější WP šablonu. Nakonec tam mám nasazenou prémiovou šablonu Flatsome, ale Customify jsem tam také testoval a hodně se mi líbili její možnosti nastavení.

Považoval jsem ji za jednu z nejlepších šablon zdarma pro Woocommerce. Nedávno jsem ji ale otestoval na jednom blogu a aniž bych cokoliv měřil, přišlo mi to neskutečně rychlé.

Ačkoliv je Customfiy přímo ideální pro provoz eshopu, zkusím ji otestovat v konkurenci s šablonami, které by měli být ty nejrychlejší.

Wordpress šablona zdarma Customify

 

Divi

Divi asi moc představovat nemusím. Jedná se o jedinou prémiovou šablonu ve výběru. Je u nás hodně rozšířená a možná i kvůli affiliate programu taky dost propagovaná. Sám mám od Elegant Themes zaplacenou doživotní licenci a Divi nasazenou na některých webech. Byl jsem tak zvědavý, jak je na tom s rychlostí v porovnání s konkurencí.

Prémiová wordpress šablona Divi

 

Jak jsem šablony testoval

Všechny šablony jsem otestoval ve dvou kolech v nástroji od Pingdom Tools (měřeno z Německa).

V prvním kole testu byla čistá instalace WordPressu pouze s jednou nainstalovanou šablonou. Nic víc. Šlo mi o otestování úplně prázdného WP a prázdného webu.

V druhém kole testu jsem nechal nainstalované všechny šablony, přidal 5 testovacích článků (Lorem ipsum…) s obrázky a nainstaloval a aktivoval 10 wordpress pluginů, které celkem běžně všichni používáme. Tady mi šlo o nasimulování skutečného fungujícícho webu (v začátcích).

WordPress pluginy, které jsem pro druhé kolo testu aktivoval:

 • Akismet Anti-Spam
 • Broken Link Checker
 • Contact Form 7
 • Google Analytics Dashboard for WP
 • Google XML Sitemaps
 • iThemes Security
 • Jetpack by WordPress.com
 • Smush
 • Woocommerce
 • Yoast SEO

 

Takto rozšířený WordPress o běžné pluginy s pár články jsem pak ještě otestoval v nástroji PageSpeed Insights, abych viděl skóre zvlášť pro mobil a pro desktop.

 

Výsledky testů

V prvním kole testu (prázdná instalace WP s jedinou nainstalovanou šablonou) dopadly ze všech šablon nejlépe GeneratePress a Neve.

Naopak Divi a Hestia už „naprázdno“ ukazují, že jsou větší než ostatní a prohlížeč musí zaslat až 3x více požadavků na server, aby se stránka načetla.

 

Ve druhém kole (WP s naistalovanými všemi šablonami, 10 aktivními pluginy a 5 vygenerovanými články) se opět ukazují velmi dobře GeneratePress, Neve a Customify.

Naopak Divi zde opět propadává (jediná se načítala přes 1 vteřinu). Kdybych měl vybrat ještě jednu, které se vyhnout, tak je to Twenty Seventeen (šablona přímo od wordpress), která ačkoliv se načetla rychle, tak generuje ze všech šablon největší velikost a má nejvíce požadavků na server.

 

Takto naplněný WordPress jsem otestoval v PageSpeed Insights přímo od Google.

Na desktopu všechny šablony dostaly skóre přes 90, takže žádný výrazný propadák tady nebyl.

Na mobilním zařízení stojí ale rozhodně za pozornost mnou používaná Hestia, která dostala skóre 58/100 a OceanWP (67/100). Těmto bych se tedy raději vyhnul.

 

Celkové hodnocení

Jako nejlepší šablony z hlediska rychlosti bych rozhodně doporučil GeneratePress a Neve, které se výborně umístili ve všech 3 testech.

Špatně rozhodně neuděláte ani s Customify, která je výborná z hlediska všemožných nastavení vzhledu, nebo s Twenty Nineteen, která od Google dostává nejlepší hodnocení (mobil 88/100, desktop 98/100). Ta ale vzhledově nemusí sedět každému.

 

Naopak šablony, kterým bych se vyhnul jsou

 • Twenty Seventeen (datová velikost stránky a vysoký počet requestů)
 • OceanWP (vysoký počet requestů a nízké skóre ve všech testech)
 • Hestia (vysoký počet requestů a hlavně nejnižší skóre na mobilech)
 • Divi (jediná prémiová, propadla ve všech testech)

 

 

Závěrem

Hledal jsem nejrychlejší šablonu z nejrychlejších. Až na vyjímky žádná z testovaných šablon vyloženě nepropadla (Divi jsem testoval spíše pro srovnání).

Pokud chcete docílit co nejrychlejšího webu, vždy by to mělo být kombinací třech věcí

 1. rychlý webhosting (mrkněte na výsledky testů na WPčesko.cz)
 2. rychlá WordPress šablona
 3. rozumný obsah – optimalizované obrázky (pokud jsou vůbec potřeba), žádné zbytečné scripty (sociální sítě) které se dlouho nahrávají apod.

 

Další možností je nechat si vyrobit vlastní šablonu na míru, jak to popisoval Pepa Kroupa. Jak ale sám přiznává, je to finančně hodně náročné a málokdo si to může dovolit.

 

Napsat komentář